Kapadokya Kırmızı Tur


KAPADOKYA GÜNÜBİRLİK KIRMIZI TUR

Kapadokya günübirlik kırmızı tur tercihinizi yaptığınızda, bölgenin kuzeyini gezeceğiniz bir programla karşılaşacaksınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu coğrafyanın içerisinde öyle bir zenginlik var ki, hangi yöne bakarsanız bakın, hangi tarafa giderseniz gidin, karşınıza her an farklı bir güzelliğin çıktığını göreceksiniz.

Türkiye’nin en çok turist çeken yerlerinden birisi de Kapadokya’dır. Buradaki volkanik patlamalarla doğal olarak oluşmuş peri bacaları, bölgenin killi toprak yapısıyla adeta görenleri şaşkına çevirmekte. Bu doğal oluşumları izlerken bir de içerisine yapılan şehirler, kiliseler ve tarihi bir çok farklı yapıyı gördüğünüzde, şu anki kaotik yaşamın geçmişteki sadeliğine tanıklık edeceksiniz.

Kapadokya Kırmızı Tur güzergahını yakından tanımanız için, gideceğimiz önemli noktaları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu şekilde daha önce gitmiş olduğunuz yerler var ise farklı bir tur programına katılıp görmediğiniz alanları listenize alabilirsiniz.

Tur Programı
 • Göreme Açık Hava Müzesi
 • Uçhisar Kalesi
 • Aşk Vadisi / Bağlıdere
 • Paşabağ Vadisi / Rahipler Vadisi
 • Avanos
 • Öğle Yemeği
 • Devrent Vadisi / Hayal Vadisi / Pembe Vadi
 • Çömlek Atölyesi Ziyareti
Tur Takvimi
 • Tur Günleri: Her gün
 • Tur Başlangıç: 09:00
 • Tur Bitiş: 17:00
Ücrete Dahil Olanlar
 • Giriş ücretleri
 • Öğle yemeği
 • Sigorta
 • Türkçe ve Yabancı rehberlik hizmeti
 • Transfer Hizmeti
Ücrete Dahil Olmayanlar
 • Kişiye özel harcamalar
 • * İçecekler

* Bebeğiniz varsa mutlaka rezervasyon öncesinde bizimle iletişime geçiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Günlük tur ücretini nasıl ödüyorum? 

Telefon ya da internet sitemiz üzerinden yaptığınız tur rezervasyonlarında sizlere 3 farklı ödeme seçeneği sunuyoruz.

 • Nakit ödeme (tur gününden önce kurye ile basılı bilet teslimatı)
 • Havale / EFT (E-bilet)
 • Kredi Kartı  (E-bilet)

KAPADOKYA KIRMIZI TUR DETAYLARI

Kapadokya bölgesinin en çok tercih edilen turlarından olan Kırmızı Tur içerisinde bölgenin kuzeyindeki tarihi güzellikleri ve bozulmadan günümüze kadar ulaşmış olan doğal oluşumları yer almaktadır. Diğer rotalardan tek farkı yönümüzün olacağı bu turda, Kapadokya’yı yukarıdan kuş bakışı şeklinde izleyebileceğiniz Uçhisar Kalesi başta olmak üzere, eski zamanların yaşanmışlıklarıyla dolu Göreme Açık Hava Müzesi, el sanatlarının Kızılırmak nehri üzerinde şekillendiği Avanos ilçesini ziyaret edeceğiz. Kapadokya Günübirlik Kırmızı Tur programımızı dilerseniz biraz daha detaylı bir şekilde sizlere tanıtalım.

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın birbirinden farklı özelliklere ve güzelliklere sahip temelde üç ilçesi bulunmaktadır. Bunlar hepinizin sürekli duyduğu Ürgüp, Göreme ve Avanos ilçeleridir. Bu üç nadide ilçe, birbirine hemen hemen eşit mesafelerde olup, bölgedeki nadide üçgen olarak da düşünülebilir. Göreme Açık Hava Müzesi durağımız, Göreme ilçesi sınırları içerisinde ve koruma altında olan müze statüsünde bir alanda yer almaktadır. Buraya geldiğinizde geçmişte insanların nasıl yaşadığını gözlemleyecek, peri bacalarının içerisine ilmek ilmek oyulmuş evleri, kiliseleri ve şapelleri ziyaret ederek geleneklerini ve tarzlarını yakından inceleyebileceksiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi aslında eski bir şehirden geriye kalan izlerin tamamını taşımaktadır. M.S. 3. yüzyılda inzivaya çekilmek için buraya yerleşen bir çok insan, bölgenin engebeli yapısı içerisinde rahatlıkla gizlenmiş, yarattıkları şehir içerisine sanatın ve inancın tüm izlerini bırakmışlardır.

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi, iki peri bacasının birbirine yaslanıp ütopik bir alan oluşturmasıyla meydana gelmiştir. Ağanın Kalesi ve Çavuşun Kalesi şeklinde isimlendirilen bu iki peri bacasının birleşimini oluşturan Uçhisar Kalesi, 100 metreyi aşmaktadır.

Kaleye tatlı bir eğimle ve turistlere özel yapılmış merdivenimsi oluşumlarla çıkılmakta. Kalenin en tepesine  vardığınızda ise ilk etapta içiniz biraz da olsa ürperecek, kısa bir süre sonra Kapadokya’nın sessizliğiyle büyüleneceksiniz. Uçhisar Kalesi üzerinden Ürgüp, Göreme ve Avanos üçgeninin her noktasını görebilir, rüzgarın şefkatli dokunuşlarıyla büyülü yolculuğunuzu yukarıdan izleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Aşk Vadisi / Bağlıdere

Kapadokya Günübirlik Kırımızı Tur içerisinde yer alan ve Aşk Vadisi olarak adlandırılan bölgenin tabelalarda geçen adı Bağlıdere. Bu alana tur araçlarının girişi biraz zor olduğundan herkesin tercih ettiği bir yer değil aslında. Ancak zor da olsa, giriş yapacağımız Aşk Vadisi’ne girdiğimizde buraya neden bu ismin verildiğini daha iyi anlayacaksınız. Peri bacalarının muhteşem görüntüsü, sizi kendisine hayran bırakacak.

Paşabağ Vadisi / Rahipler Vadisi

Kırmızı Tur içerisinde yer alan bir sonraki durağımız Paşabağ Vadisi olacak. İrili ufaklı pek çok peri bacasını barındıran bu vadi aynı zamanda Rahipler Vadisi olarak da bilinmekte. Boyutları 1 ve 15 metre aralığında değişen peri bacaları, mantar şeklinde görünmektedir. Peri bacalarının tepelerinin neden daha az aşındığı ise günümüzde halen gizemini korumaktadır.

Uzaktan şapka varmış gibi görünen peri bacalarının farklı şekillerini en net görebileceğiniz bu alan, turistik açıdan en popüler yerlerden birisidir. İsminin Rahipler Vadisi olarak da geçmesinin en büyük nedenlerinden birinin ise, zamanında inzivaya çekilen rahiplerin buradaki sessiz ve arındırıcı atmosferi tercih etmesinden kaynaklandığı söylenmektedir.

Avanos

Kapadokya Kırmızı Tur rotamızın en önemli duraklarından birisi de Avanos’tur. Avanos ilçesinin sakin dokusunu oluşturan en önemli etken ise içinden geçen Kızılırmak Nehri’dir. Nehir etrafına kurulan şehir, çömlekçilik ve halıcılık sanatlarının yapıldığı ve nesilden nesile aktarılan zanaatkarların bulunduğu bir mabet gibidir. Toprak yapısından dolayı Avanos içerisinde kiremit fabrikaları da önemli bir yer teşkil eder.

Avanos’un yemekleri de bir o kadar lezzetli ve çeşitlidir. Özellikle çömlek içerisinde yenilen güveç favorilerdendir. Kapadokya Kırmızı Tur gezimizde yorgunluğunuzu ve düşen enerjinizi toparlamak için öğle yemeğini burada yiyeceğiz. 

Devrent Vadisi / Hayal Vadisi 

Kadim zamanlarda Kapadokya denizlerle dolu bir yermiş. Daha sonra yaşanan volkanik patlamalar ile bu eşsiz bölge yumuşacık kayalarla dolmuş ve soğumuş lavlar ile şekillenip bugünkü şeklini almış. Devrent Vadisi de, esen sert rüzgarlar sonucunda hayali bir atmosfere bürünmüş.

Aynı zamanda Hayal Vadisi olarak adlandırılan Devrent Vadisi, gün batımında aldığı pembe renk nedeniyle Pembe Vadi olarak da bilinmekte. Bir zamanlar buradaki her şey canlıymış hissiyatına bürüneceğiniz bu eşsiz vadide, Kapadokya’nın esrarengiz peri bacalarının en güzellerini bulacak, bir gün boyunca gezdiğiniz rotanın içinizde yarattığı dinginliği daha iyi kavrayacaksınız.

Kapadokya Günübirlik Kırmızı Tur Bilmeniz Gerekenler

Yaşamınıza dinginlik katacak bu tura katıldığınızda bilmeniz gereken bazı noktaları sizlere hatırlatmakta fayda görüyoruz. Bu şekilde yolculuğunuzu daha konforlu hale getirebilirsiniz.

 • Yanınızda mutlaka rahat giysiler ve rahat ayakkabılar bulundurun. Gezilerimizde bu eşsiz mekanlar üzerinde fazlaca yürüyüş yapacağımızdan, gün sonunda ayak ağrılarınızın tatilinizin önüne geçmesini istemezsiniz.
 • Yaz aylarında hava sıcak, güneş tepede olacağından güneş gözlüğü ve şapkanızı yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır.
 • Bu eşsiz güzellikleri fotoğraflamak isteyeceksiniz. Bu nedenle telefonlarınızın ya da makinelerinizin şarjının bitmesi ihtimaline karşı harici şarj aletlerinizi almanız bu sorunu çözecektir.
 • Çevrede bulunan birbirinden farklı dükkanlardan alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle yanınızda nakit para bulundurmanızı öneriyoruz.

Kapadokya Kırmızı Tur ile çevreyi çok iyi bilen rehberlerimiz eşliğinde unutulmaz bir gün geçirmek için rezervasyon yapabilir, dünyanın en güzel manzaralarından birine sahiplik eden bu rotayı kendinize ve sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Ayrıca aklınızdaki tüm sorular için bizimle 7/24 iletişim kurabilirsiniz; size yardımcı olmaktan zevk duyarız!


yorumlar (0)

Henüz hiç yorum yapılmadı.


hakan erenler